Kamil Skierski – Doradca Kredytowy

Kredyt
hipoteczny

Własne mieszkanie lub dom jest marzeniem każdego z nas – cenimy sobie niezależność, bezpieczeństwo i możliwość zadbania o przyszłość naszej rodziny. Współcześnie potrzebę tę realizujemy w większości przypadków w ramach finansowania zewnętrznego, a z pomocą przychodzi nam kredyt hipoteczny. Umożliwia on nam zakup mieszkania lub domu (zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego), a także działki pod jego budowę. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale kredyt hipoteczny obarczony jest najniższym oprocentowaniem ze wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań – w związku z faktem, iż jest to kredyt zabezpieczony hipoteką nieruchomości, na zakup której go zaciągamy.

Ponadto jest to kredyt celowy, który wiąże nas z bankiem na stosunkowo długi okres, bo nawet na 35 lat. Z drugiej strony pamiętać musimy, że im dłuższy czas kredytowania, tym niższa rata. Kredyt hipoteczny charakteryzuje się także jedną z najbardziej wnikliwych i czasochłonnych procedur przyznawania, a to ze względu specyfikę analizy kredytowej, która mu towarzyszy. Zakłada ona bowiem zarówno analizę prawną, jak i techniczną oraz finansową, co nie powinno nikogo dziwić – bank musi bowiem sprawdzić i oszacować, czy jesteśmy wiarygodnym dłużnikiem i będziemy w stanie spłacać nasz kredyt hipoteczny przez kilkanaście lat.

Dlatego tak ważnym jest wyszukanie oferty jak najlepiej dopasowanej do możliwości i potrzeb przyszłego kredytobiorcy – w oparciu o dane takie jak wysokość dochodów, źródło ich uzyskiwania oraz formę umowy, koszty stałe oraz inne zobowiązania, liczbę członków rodziny czy docelowe przeznaczenie nieruchomości, na zakup której będziemy kredyt hipoteczny zaciągać. Równie istotne jest sprawne i bezpieczne przebrnięcie przez procedurę ubiegania się o upragnione finansowanie, która przyprawiać może o zawrót głowy.

Warto więc skorzystać z doradztwa Eksperta Finansowego – świetnie zorientowanego w bogatej, często niejasnej dla laika ofercie banków; który dobierze najlepsze rozwiązanie, pomoże w skompletowaniu dokumentów i wytłumaczy zapisy w umowie kredytowej. Kredyt hipoteczny, dzięki któremu sfinansujemy nasze marzenie o własnym mieszkaniu czy domu jest zbyt poważną kwestią, aby pozostawiać ją przypadkowi! Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny? Każdy kto ukończył osiemnasty rok życia, posiada pełne zdolności do czynności prawnych oraz dysponuje stałym źródłem dochodu.

 

Jakie źródła dochodu są akceptowane przez banki?

– Umowa o pracę
– Umowa o dzieło
– Umowa zlecenie
– Działalność gospodarcza
– Emerytura
– Renta
– Mianowanie
– Kontrakt
– Dochód z najmu
– Dochód z za granicy

Na jakie cele możesz uzyskać kredyt hipoteczny

– Zakup nieruchomości
– Budowa nieruchomości
– Pożyczka hipoteczna
– Konsolidacja zobowiązań

Co to jest kredyt hipoteczny?

Mimo że bardzo często decydujemy się na kredyt hipoteczny, to tak naprawdę nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, czym on się charakteryzuje. Pozwól, w takim wypadku, że wyjdziemy do Ciebie z prostą, ale i również sprawdzoną definicją.

Kredyt hipoteczny bez większego zastanowienia możemy określić za jedno z poważniejszych zobowiązań finansowe, na które możemy zdecydować w trakcie trwania naszego życia. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że zapożyczoną kwotę będziemy spłacać przez nawet kilkadziesiąt lat. Sam kredyt hipoteczny polega na udzieleniu finansowania przez bank na zakup mieszkania lub budowę domu. Jednak definicja prawna jest nieco bardziej skomplikowana.

Dokładna definicja prawna produktu bankowego może być znaleziona w ustawie z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Według zapisów ustawy przez umowę o kredyt hipoteczny rozumie się umowę, w ramach której kredytodawca udziela konsumentowi zabezpieczonego hipoteką przeznaczonego na sfinansowanie nabycia prawa własności budynku lub lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa własności gruntu.

Powyższe słowa można rozumieć w następujący sposób – bank udziela finansowanie na zakup mieszkania, a naszym zabezpieczeniem jest nieruchomość, na którą wzięliśmy kredyt. Jeżeli nie będziemy wywiązywać się z terminowością spłaty, wówczas bank może przejąć daną nieruchomość.

Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny w znaczny sposób odróżnia się od pozostałych produktów bankowych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że mówimy tutaj o kredycie celowym oraz długoterminowym.

Jeżeli chcemy zwrócić uwagę na celowość, to oznacza ona, że bank udziela finansowanie na zakup mieszkania lub budowę domu. Zapożyczone środki nie mogą być przeznaczone na jakikolwiek inny cel. Pieniądze mogą być tylko przeznaczone na nieruchomość, dlatego podczas składania wniosku kredytowego, bank będzie od nas wymagał dokładnego określenia, ile jest warta nieruchomość, którą chcemy kupić lub wybudować.

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Jeżeli posiadamy już podstawowe informacje na temat kredytu hipotecznego, to pozostaje jedynie złożyć wniosek. Przed tym procesem należy pamiętać o kilku podstawowych aspektach. Przede wszystkim bank koniecznie będzie musiał określić zdolność kredytową. Oznacza to ocenę możliwości terminowej spłaty zobowiązania. Odnosząc się do tematu zdolności kredytowej, należy przygotować również wkład własny, który powinien wynosić 20% wartości nieruchomości, którą zamierzamy nabyć. Niektóre banki jednak oferują wkład własny na poziomie 10%, narażamy się jednak na dodatkowe koszty związane z wykupieniem ubezpieczenia niskiego wkładu.

Przed wizytą w banku, musimy przygotować również podstawowe dokumenty. Przede wszystkim należy pamiętać o dowodzie osobistym, ale i również dokument potwierdzający naszą sytuację finansową.

Umowa o pracę

Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, to należy przygotować:

 • zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy
 • PIT (w kilku przypadkach)
 • Historię rachunku za okresy wymagane przez poszczególne banki

Umowa cywilno-prawna

Jeżeli pracujemy na podstawie umowy cywilno-prawnej, musimy przygotować następujące:

 • zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy
 • deklarację PIT za ostatni rok podatkowy (w kilku przypadkach)
 • umowy za okres ostatniego roku/sześciu miesięcy (w zależności od Banku)

Samozatrudnienie

W przypadku, gdy prowadzimy działalność gospodarczą, musimy wyposażyć się w:

 • deklaracje PIT za poprzedni rok podatkowy/dwa lata podatkowe
 • zestawienia przychodów (ryczałt) za rok/dwa lata podatkowe oraz okres bieżący
 • książkę przychodów i rozchodów za rok/dwa lata podatkowe oraz okres bieżący
 • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego i ZUS o niezaleganiu z opłatami
 • potwierdzenia płatności ZUS i potwierdzenia płatności podatków do US (nie dla każdej formy działalności)

Należy również pamiętać o dokumentach dotyczących nieruchomości, więc jak widać, kredyt hipoteczny krok po kroku nie jest tak prosty, jak mogłoby się to wydawać. Sięgając po taki rodzaj zadłużenia, najczęstszymi przesłankami jest zakup mieszkania, wybudowanie nieruchomości, ale i również realizacja remontu.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem domu bądź mieszkania bądź chcemy budować dom musimy przygotować całkiem sporo dokumentów, poniżej kilka z nich:

 • potwierdzenie wpłaty wkładu własnego (dom/mieszkanie rynek pierwotny)
 • pozwolenie na budowę (dom/mieszkanie rynek pierwotny)
 • wypis i wyrys z ewidencji gruntów (budowa domu/dom/mieszkanie rynek pierwotny)
 • wypis z kartoteki budynków/lokali (mieszkanie/dom rynek wtórny)
 • pełnomocnictwa osób reprezentujących dewelopera (mieszkanie/dom rynek pierwotny)
 • oświadczenie dewelopera na bankowym druku (mieszkanie/dom rynek pierwotny)
 • umowa przedwstępna z deweloperem (mieszkanie/dom rynek pierwotny)
 • umowa przedwstępna (mieszkanie/dom rynek wtórny)
 • dokument potwierdzający prawo do sprzedaży od sprzedającego (mieszkanie/dom rynek wtórny)
 • zaświadczenie ze Spółdzielni/Wspólnoty o niezaleganiu z opłatami (mieszkanie rynek wtórny)
 • operat szacunkowy (budowa domu/mieszkanie/dom rynek pierwotny oraz mieszkanie/dom rynek wtórny)
 • inne w zależności od tego co kupujemy/budujemy

Analityk na dowolnym etapie analizy może poprosić nas o dodatkowe oświadczenia, które nie zawierają się w checklistach bankowych.

Jeżeli dostarczymy komplet dokumentów, to pozostaje nam jedynie czekać na decyzję banku. Momentami niezbędny będzie zakup specjalnego ubezpieczenia, z czego najpopularniejszymi produktami będą:

 • ubezpieczenie na życie
 • od utraty pracy

Ekspert od kredytów hipotecznych – zaufaj specjaliście

Sam proces otrzymywania kredytu hipotecznego nie jest tak prosty, jak mogłoby się to wydawać. Decydując się na taki rodzaj zobowiązania, musimy przygotować się na wiele godzin lektury podstawowych zasad, ale i również zapoznawania się z ofertami najpopularniejszych banków. Jeżeli chcemy całkowicie uniknąć takich problemów, to wystarczy jedynie zasięgnąć po profesjonalną pomoc. Najlepszym rozwiązaniem okaże się ekspert od kredytów hipotecznych.

Taka osoba posiada doskonałą wiedzę na temat kredytów, przez co otrzymają państwo dokładne informacje na temat opłacalności danej oferty kredytowej lub poznają państwo sposoby na mniejsze raty miesięczne. Sięganie po doradztwo kredyt hipoteczny jest naprawdę genialnym pomysłem, gdyż za stosunkowo niewielką opłatę za usługę, możemy zaoszczędzić ogromną kwotę pieniędzy z kredytu, który nas najbardziej interesuje.

Sama forma kontaktu wygląda niesamowicie intuicyjnie. Wystarczy jedynie odwiedzić stronę, a następnie przejść do zakładki kontakt. Każdego użytkownika przywita formularz kontaktowy, który umożliwia podanie podstawowych informacji na nasz temat (umożliwienie kontaktu zwrotnego) i wysłanie wiadomości.

Czym powinien charakteryzować się doradca finansowy kredyt hipoteczny

Jeżeli chcemy zdecydować się na doradcę finansowego, to przede wszystkim powinno nas interesować jego doświadczenie. Najlepiej postawić swój wybór na sprawdzoną osobę, która posiada szeroką wiedzę na temat dziedziny, którą się zajmuje. Umożliwi nam to wówczas uzyskanie sprawdzonych informacji z pierwszych ręki. Niezwykle ważna jest również współpraca z wieloma bankami, abyśmy mogli uzyskać przekrój najpopularniejszych ofert, abyśmy mogli finalnie zdecydować się na tę, która będzie dla nas najbardziej przyjazna.

Kluczowym aspektem powinna być również forma kontaktu z klientem. Jeżeli osoba niezaznajomiona ze światem finansów, usłyszy liczne definicje ekonomiczne, to bez większego wahania można stwierdzić, że takie spotkanie w żaden sposób nie pomoże. Profesjonalny doradca finansowy powinien posiadać możliwość adaptacji do swojego klienta, aby w prostym języku wytłumaczyć podstawowe mechanizmy kredytów hipotecznych.

Sprawdzony specjalista z wieloletnim doświadczeniem

Przygotowanie wniosku o kredyt hipoteczny wcale nie musi być tak trudne, jak mogłoby się to początkowo wydawać. Jeżeli państwo jest zainteresowane podjęciem się takiego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny, to zapraszam do kontaktu ze mną. Po nawiązaniu współpracy zaprezentuję państwu sprawdzone oferty, które na pewno nie zawiodą oczekiwań. Jestem osobą, która na bieżąco analizuje najnowsze nowinki, przez co nowe produkty bankowe nigdy nie uchodzą mojej uwadze. Pragnę również podkreślić, że współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Przygotowywane przeze mnie oferty są w pełni tożsame z tymi, które Państwo otrzyma w największych bankach. Ponad 500 zadowolonych klientów nie może się mylić!